abigail300gonzaleZ abigail300gonzaleZ
  • 07-09-2022
  • Mathematics
contestada

True or False? If a grapefruit cost
$0.32 in 1984 and $0.64 in 2006,
then it must have cost $0.48 in
1995.

Respuesta :

dbruno166
dbruno166 dbruno166
  • 07-09-2022

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Without a graph, figure, or any other context the cost of grapefruit in 1995 in not related to the other years by any other facts or figures.

Answer Link

Otras preguntas

write a word problem involving money that requires dividing a decimal by a whole number including estimate and a solution
What unit(s) is used to measure cell size?
Pleasehelp Which activity distinguishes the larva stage from the pupa stage of an insect? A. locating shelt
jen and sarah go to lunch at the Green Grill.Their meals total $28.00 .The tax is 6%.What is the total cost including tax?
Meena sells apple pies at the farmers market. She charges $12 for each pie. It costs her $5 to make each pie, and there is a $35 fee she must pay each week to h
under which empire did ancient China control territories that are not part of present China today?
the concerns about allowing or banning slavery in newly established te rritories during the 1800s
which of the following is not one of the advantages of a table, chart, or graph?
What program offered reconstruction aid to Western Europe following World War II and helped to limit the appeal of communism in the region?
The United Nations Security Council is composed of __________ permanent members and __________ temporary members. A. five . . . two B. five . . . ten C. ten