s9171106 s9171106
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

Which toy pack cost of 2.50 per toy ?(brainlist will be given out)!!

Which toy pack cost of 250 per toy brainlist will be given out class=

Respuesta :

eunice1234
eunice1234 eunice1234
  • 10-08-2021

Answer: Yo-yo

Concept:

In order to find the Cost Per Toy, we need to do the operation Cost / Toy.

Solve:

Slinky = Cost / Toy = 9 / 5 = $1.8 per toy

Wind-up robot = Cost / Toy = 16 / 8 = $2 per toy

Yo-yo = Cost / Toy = 15 / 6 = $2.5 per toy

Emoji beach ball = Cost / Toy = 3 / 2 = $1.5 per toy

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

Answer Link

Otras preguntas

How do we know that some pattern, rhythm, or meter was present in some of the psalms?
What was the main reason for the passage of the homestead act in 1862
it is easy points if you know any spanish
A retail store offers all television sets at 80%, or , of their original price if the customer buys a store membership for $100. If p is the price of a televisi
A video game displays 96 frames in 4 seconds on Penelope's computer. What is the rate in frames per second?
Explain in your own words why was the triangle factory fire so important?
While Mona will run headlong into any situation, her twin sister Nina is _______. most hesitant, more hesitant, hesitantest, hesitater
The inability to start pregnancy after having unprotected back vagina intercourse more than a year or the inability to stay pregnant for the full length of norm
What is the formula for finding the midpoint of a segment
What was one major outcome of the nonaggression pact between the soviet union and germany before world war 2