School lunches cost $2.25 each. In a school, 25% of 312 students bring lunch from home. How much money does the school make from selling school lunches if all of the remaining students buy lunch?

Respuesta :

Answer:

175.5

Step-by-step explanation:

25% of 312 students is 78 and 78x2.25=175.5