sheltonyamir sheltonyamir
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

If Matthew brought 16 gallons of gas $40.60 how much did it cost per gallon

Respuesta :

gianna63110 gianna63110
  • 13-05-2020

Answer:

$2.54/gallon

Step-by-step explanation:

40.60/16

2.5375

round it to nearest hundredth

answer is: $2.54

Answer Link

Otras preguntas

f x + y is rational, must x and y each be rational? A) Yes; because the sum of rationals is rational. B) No; because the sum of irrationals is always irrationa
help me this exercise and for Monday and to complete the spaces with the words that are in the frame group 1 and group 2
What is the degree measure of one angle in a regular Dodecagon?(12 sided fiqure)
What is the surface area of a 3x5x8
What percent of 32.2 is 24.15
help you can answer any of them but please help
How many people with dementia live alone in the united states?
Stoichiometry is based on the law of conservation of mass a. True b. False
In a raisin in the sun, the plant survives despite a lack of nourishment. what idea does this most likely reflect
What is the ideal way to determine total cost for a product A) determining product price based solely on internal costs B) giving more weight to internal costs