Saniyaholiver14 Saniyaholiver14
  • 10-04-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Kelsha buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Keisha pays.

Respuesta :

fermeroben
fermeroben fermeroben
  • 10-04-2020

The equation would be 8 times the amount of pounds bought equals the amount paid.

Answer:

8p = c

Answer Link

Otras preguntas

Which phone service offers the better deal option 1: 450 minutes for 49.99 option 2 : for 800 minutes for 62.99
Cindy paid $16.50 for 3 cups of iced milo and 2 fish burgers.Each fish burger cost $1.50 more than a cup of iced milo.How much money did Cindy pay for one cup o
PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST 1. What is a theme of the poem "Grass"? Select the two correct answers. Nature obscures the signs of human turmoil. One can find
What is the average speed of the object? What is the average velocity?
What is the common difference in the arithmetic sequence 30, 27, 24, 21, 18, ...?
Which of the following is an example of value?A. The difference between red and black B. The difference between blue and yellow C. The difference between yellow
Which statement about the life of Raphael is true? 1. His mother was his first art teacher. 2. He traveled to Florence to study the works of medieval architects
Which word below could be inserted to complete the idea written here: Mr Birling can be seen as __________ because, at every point in the Inspector’s questionin
kailan nagsimula ang panahong mesolitiko​
The temperature in Doha, Qatar on 1 June is 40°C. Over the next two days this temperature increases by 10% followed by a decrease of 10%. Find the temperature i