deborah0
deborah0 deborah0
  • 08-11-2018
  • Mathematics
contestada

help for 15 points!! AND brainliest answers

help for 15 points AND brainliest answers class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-11-2018

Unit price for smaller bottle = 2.19 / 13.5 = $0.16 per ounce

For larger bottle its 5.37 / 29.2 = $0.18 per ounce

( to the nearest cent).

The better buy is the 13.5 ounce bottle

Answer Link

Otras preguntas

-8 + 2b name the polynomial and number of degrees
An apartment building contains 12 units consisting of one-and-two-bedroom apartments that rent for $1360 and $1450 per month, respectively. When all units are r
One goal of the american indian movement was
____ is a principal intracellular electrolyte. A.Sodium B. Potassium C. Calcium D. Magnesium
For refraction to occur in a wave, the wave must
After clicking the start button on your computer screen desktop, what option would you then select to examine system components you might want to modify? a. co
common ratio of 2000, 200, 20, 2,...
You can find warm surface currents in all of the following areas except the _________. a. pacific ocean b. southern ocean c. atlantic ocean d. indian ocean
a water heater tank holds 280 gallons. two percent of the water is lost as steam how many gallons remain to be used?
52.68 feet per hour and convert it to inches per minute